Szélsőséges egyéni statisztikák egy-egy NBA mérkőzésen 1. rész

Közzétéve 2019 júl 20

Cikkünkben nem a már százszor lerágott csonttal, az NBA rekordjaival foglalkozunk, sokkal inkább olyan kérdésekkel, hogy miért is izgalmas egy 10 perces cserecenter vagy sima dobógép egy-egy mérkőzésének elemzése? Mindjárt fény derül rá.

2000. december 2.

A Minnesota Timberwolves vendégeskedett a New York Knicksnél, ahol a hazaiak nyertek 100-90 arányban. A Knicks legjobb dobója Allan Houston volt 37 ponttal, aki abban az idényben 18.7 pontot átlagolt. Nincs semmi meglepő benne, igaz? Kicsit nézzük meg jobban a statisztikáit erről a meccsről!

38 perc, 37 pont (16/20 mezőny, 2/2 tripla, 3/3 büntető), 0 lepattanó, 0 gólpassz, 0 szerzett labda, 0 blokk, 4 eladott labda, 5 fault.

Mondhatnánk, hogy catch and shoot játékos, de az egész Knicksnek volt ezen a meccsen összesen 15 gólpassza, tehát ez a 16 mezőnygól nagy része csak izolációs 1-1ből születhetett (így viszont emberfeletti a dobószázalék). Az meg külön vicc, hogy semmi mást nem csinált, csak néha eladta a labdát.

Michael Redd csinált egy ugyanilyet 2002. február 20-án:

20 perc, 29 pont (10/14 mezőny, 9/13 tripla), 0 lepattanó, 0 gólpassz, 0 szerzett, 0 blokk, 0 eladott, 0 fault.

2013. május 9. Keleti főcsoport elődöntő 2. mérkőzés

A Miami Heat kivégezte az első meccses zakó után a Bullst és 115-78-ra nyertek. Mindenki mondjon egy nevet magában, hogy kinek volt a legjobb +/- mutatója a meccsen!

Segítek, itt a statisztikája a játékosnak:

22 perc, 3 pont (1/3 tripla), 1 lepattanó, 1 gólpassz, 1 szerzett labda, 0 blokk, 0 eladott labda, 1 fault, +42 +/-

Ide kattintva megkapod a választ.

1984. április 15.

A Spurs nyert otthon a Denver Nuggets ellen 157-154-re. A Spurs csereirányítója egy bizonyos John Lucas volt (Rockets szurkolóknak ismerős lehet ez a név), aki 29 perc alatt nem szerzett pontot (egyetlen elrontott mezőnykísérlete volt), a többi statisztikai mutatója pedig 0 lepattanó, 0 blokk, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 4 fault és 24 gólpassz.

2004. január 13.

Az újonc LeBron James Seattlebe látogatott egy papíron sokkal erősebb Sonicshoz, de sikerült nyerni a Lovagoknak 104-96-ra. A mérkőzés legérdekesebb egyéni statisztikáját Calvin Booth, a Sonics kezdő centere hozta össze:

17 perc, 2 pont (1/4 mezőny), 0 lepattanó, 0 gólpassz, 0 szerzett labda, 1 eladott labda, 0 fault, 10 blokk.

Külön érdekes, hogy 10 blokkjából egyet sem tudott összeszedni, hogy legalább legyen egyetlen nyomorult lepattanója centerként 17 perc alatt.

1994. március 10.

A pocsék Dallas Mavericks látogatott a pocsék Los Angeles Lakers csapatához. A meccset 106-101-re a Lakers nyerte, de igazából nincs jelentősége. Annál inkább egy újonc statisztikai lapjának, Popeye Jonesénak.

Az erőcsatár csereként lépett pályára, 17 percet játszott, dobott 10 pontot (5/8 mezőny), 1 gólpassz, 2 szerzett labda, 0 blokk, 1 eladott labda, 1 fault, 12 támadópattanó, 0 védőpattanó.

Elég érdekes anomália ez, de nem annyira egyedülálló, hisz hasonlót produkált már más is, de senki nem csinált még olyat, hogy legalább 12 támadólepattanó mellé ne szedett volna védőt. Erick Dampier és Bill Laimbeer járt a legközelebb 11-11 támadó és 0-0 védőpattanóval.

Andray Blatche (WAS): 36 pont, 16 támadópattanó, 3 védőpattanó

Ennek a teljes ellentéte Dirk statisztikája. Mondjuk az ő esetében nem meglepő, hisz kicsivel több, mint 1 támadópattanót szed átlagban karrierje során.

2002. február 23. Sacramento Kings – Dallas Mavericks

Dirk Nowitzki: 26 pont, 21 védőpattanó, 0 támadópattanó

Végezetül egy videó Popeye Jones karrierjének egyetlen igazán fontos pillanatáról:

A cikkben említett játékosok közül egyértelműen Allan Houston mezei a legelérhetőbbek. A Knicksnél eltöltött éveiből felnőtt méretben már 10-20$-ért lehet kapni mezt az ebayen. Hasonló a helyzet Dirk Nowitzki mezeivel is.

Michael Redd mezeit jóval alacsonyabb darabszámban lehet elérni már, viszont az ára nem emelkedik jelentősen a piacon. 15-20$-tól az ő mezei is elérhetőek.

Shane Battier mez elvétve jelenik meg az eladó ruhák között és az is általában Memphis Grizzlieses, úgyhogy a fenti kategóriák környékén lehet megvásárolni, ugyanez a helyzet Jayson Williams esetében is, akinek viszonylag nagy számú New Jersey Netses meze elérhető a piacon 20-25$-tól, valamint Andray Blatche is a 15-20$-os kategória.

Joe Smith meglepetés lehet a fiatalabb NBA rajongók számára, mivel ő annak idején (1/1-es draft választottként) szupersztárnak számított egy rövid ideig, legalábbis ezt várták tőle, így rengeteg mezt kiadtak az ő nevével még a Golden State Warriorsos korszakából. Felnőtt méretű mezei már 20$-tól elérhetőek.

Kornel David Popeye Jones mezt találni igazi kuriózum, ahogy eredeti és nem Adidas retro Bill Laimbeer mezt is. Popeye nem volt igazán jelentős játékos, így elvétve lehet csak hozzájutni, ezért az ára nehezen megbecsülhető, valahol 40-50$ körül lehet már néha-néha találni mezt tőle, míg Laimbeer mezei a 90-es évek elejéről 120$-tól indulnak.